Obecnie w Polsce aby móc wykonywać zawód pielęgniarki/pielęgniarza wymagane jest ukończenie studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo. Dodatkowo jest możliwość kontynuowania edukacji na studiach II stopnia i uzyskanie tytułu magistra pielęgniarstwa.

Natomiast istnieje wiele form dodatkowego kształcenia personelu pielęgniarskiego, o którym osoby nie związane z branżą oraz studenci kierunku mało wiedzą. 

Najdłuższą i najbardziej cenioną opcją jest specjalizacja, trwająca około dwa lata. Po dwóch latach teorii oraz praktyki następuje wiekopomna chwila, czyli egzamin. Zdany – otwiera nam drzwi do większych kwalifikacji, zarobków oraz często lepszego oddziału. Jeśli jednak podwinie nam się noga, zawsze można podchodzić do egzaminu kolejny raz. Dodatkowo podczas specjalizacji wymagane jest zrobienie dodatkowych kursów. Przykładowo – specjalizacja anestezjologiczna wymaga posiadanie kursu EKG, RKO czy z badań fizykalnych. Warto pamiętać, że na specjalizację mogą wybrać się osoby, które przepracowały w zawodzie minimum dwa lata. 

Kolejne na podium są kursy kwalifikacyjne. Przyznam szczerze, że cieszą się coraz mniejszym uznaniem i zainteresowaniem. Czas trwania takiego kursu to pół roku i można go rozpocząć po ukończeniu 6 miesięcznego stażu pracy. Niestety bardzo często spotykane są sytuacje, iż osoby po zdaniu egzaminów nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia od swojego pracodawcy – co rzutuje na coraz mniejsze zainteresowanie tą formą edukacji. 

Trzecia opcja to kursy specjalistyczne. I tutaj zaczyna się cały wachlarz kursów jakie można wykonać. Najczęściej są najkrótszą forma edukacji, ponieważ ograniczają się do zdobycia wiedzy do wykonywania danej czynności. Znajdują się tutaj m.in.: kurs edukatora cukrzycy, szczepień ochronnych, ordynowania recept czy kurs endoskopii. 

A kto za to wszystko płaci? 

Bywa tak, że pracodawca wysyła nas na dane szkolenie lub kurs. Niestety, nie należy to do codzienności i często koszty musimy pokryć sami. Warto śledzić strony swoich Izb Pielęgniarskich, ponieważ one również organizują różne szkolenia i bywa, że są tańsze niż w szkołach lub nawet darmowe. 

Jak widać na załączonym zdjęciu, my już wybraliśmy swój kierunek dalszej edukacji. 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *